Bułka z cynamonem

Składniki na ciasto:


250ml ciepłego mleka
7g drożdży
500g mąki
50g cukru
szczypta soli
1 jajko + 2 żółtka
70g masła

Składniki na masę cynamonowną:

70g masła
20g cynamonu
5g wanili
100g cukru

Składniki na sos:

200g cukru-pudru
100g śmietany
2g wanili


Przygotowanie ciasta:

Zmieszaj drożdze, cukier z ciepłym mlekiem, odstaw i poczekaj na wyrośnięcie. Po 5 minutach zmieszaj wszystkie składniki w mikserze, najlepiej takim z hakiem do momentu aż nie utworzy jednolitej masy. Wyjmij ciasto i wyłóż do wyoliwionej miski, przykryj folią. Trzymaj w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Po około półtorej godziny objętość ciasta powinna się podwoić, jeśli nie poczekaj do wyrośnięcia. 

Wymieszaj wszystkie składniki na masę utrzymując je w ciepłym miejscu żeby łatwiej było je rozsmarować po cieście. 

Na czystym blacie, rozsmaruj odrobine oleju tak żeby ciasto się nie przykleiło do powierzchni. Podziel ciasto na pół, i rozwałkuj oba kawałki na oleistym blacie do rozmiarów 30cm na 45cm. 

Rozsmaruj masę równo po całym cieście, po czym umieść jedną warstwę ciasta z masą na drugiej, tak równo jak to się da żeby utworzyć podwójną warstwę. 

Zacznij rolować ciasto, równo po całej długości, i pokrój na 9 około pięcio centymetrowych części.

Posmarują olejem blache do wypiekania ciasta, połóż na niej papier do pieczenia który też delikatnie posmaruj. Umieść cynamonki na blaszcze tak jak na zdjęciu. Przykryj jeszcze raz folią kuchenną i odstaw na godzinę tak żeby cynamonki podwoiły swoją objętność. 

Piekarnik ustaw i rozgrzej do 150C, piecz przez 20 minut, najlepiej w piekarniku konwekcyjnym. 

W czasie gdy cynamonki się pieką, przygotujmy sos poprzez zmieszanie wszystkich składników umieszczionych na liście. Istotnym jest, żeby posmarować cynamonki zaraz po wyjęciu z piekarnika tak żeby nasiaknęły smakiem. 

Na zdrowie!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *